YKS SİSTEMİ

 • Yükseköğretim Kurumları Sınavı( YKS) iki aşamadan oluşmaktadır. İlk oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve ikinci oturum Alan Yeterlililk Testi (AYT)’dir. Yabancı dil sınavına girecekler içinse, Yabancı Dil Testi (YDT) bulunmaktadır.
 • TYT puanları ile öğrenciler 2 yıllık önlisans programlarına yerleşebilirken,  TYT ve AYT puanları ile öğrenciler 4 yıllık lisans programlarına yerleşebilir.
 • TYT için baraj puan 150 ve AYT için baraj 180 puandır. Herhangi bir üniversiteye yerleşebilmek için baraj puanlarının geçilmesi şarttır.
 • TYT’de elde edilen 200 ve üzeri puan, iki yıl süreyle geçerlidir.

 

 • Temel Yeterlilik Testi ve Alan Yeterlilik Testi aşağıdaki testleri kapsamaktadır:
TEMEL YETERLİLİK TESTİ (TYT)

Soru Sayısı

Türkçe                                                          Toplam

40

   

Sosyal Bilimler

Coğrafya

5

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

5

Felsefe

5

Tarih

5

Toplam

20

 

Temel Matematik                                       Toplam

40

   

Fen Bilimleri

 

Biyoloji

6

Fizik

7

Kimya

7

 Toplam

 20

   

 Toplam

 120 

 

 

ALAN YETERLİLİK TESTLERİ

Soru Sayısı

Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1

Türk Dili ve Edebiyatı

24

Sosyal Bilimler-1

Coğrafya -1

6

Tarih -1

10

Toplam

40

 

Matematik                                                           Toplam

40

   

Sosyal Bilimler-2

 

Coğrafya – 2

11

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

6

Felsefe Grubu (Felsefe, Mantık, Psikoloji, Sosyoloji)

12

Tarih – 2

11

Toplam

40

 

Fen Bilimleri

Biyoloji

13

Fizik

14

Kimya

13

Toplam

 40

 

Toplam

160

 

 ​

 

 

 

 

 

 

 

 

 • TYT 120 soru 135 dakika, AYT 160 soru 180 dakika ve YDT 80 soru 120 dakikadır.

 • Yök tarafından belirlenen bazı bölümlerde sıralama barajı vardır;
 • Hukuk programlarına yerleştirme işlemlerinde, eşit ağırlık puan türünden En düşük 150 bininci (150.000) olmak gerekmetedir.
 • Mühendislik programlarına yerleştirme işlemlerinde (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri hariç, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği programı dâhil) sayısal puan türünden En düşük 240 bininci (240.000) olmak gerekmektedir.
 • Mimarlık programlarına yerleştirme işlemlerinde sayısal puan türünde En düşük 200 bininci (200.000) olmak gerekmektedir.
 • Tıp programlarına yerleştirme işlemlerinde sayısal puan türünde En düşük 40 bininci (40.000) olmak gerekmektedir.
 • Öğretmenlik programlarına yerleştirme işlemlerinde (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil) İlgili puan türünde En düşük 240 bininci (240.000) olmak gerekmektedir.

 

 

                        'Çınar İzmit'te her ders özeldir'

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler izmitte en çok kazandıran kurs ders izmit yahyakaptan, matematik özel ders,matematik birebir özel ders,izmit matematik özel ders, kocaeli matematik özel ders,fizik özel ders,Fizik birebir özel ders,izmit fizik özel ders,yahyakaptan özel ders kocaeli fizik özel ders, teog hazırlık, ygs hazırlık,izmit ygs hazırlık, izmit yahyakaptan ygs hazırlık, izmit yahyakaptan üniversite hazırlık, izmit fizik birebir özel ders ,izmit fizik özel ders, ders izmit teog hazırlık,kimya birebir özel ders,izmit Kimya özel ders, kimya özel ders, kocaeli geometri özel ders,çınar izmit,fizik özel ders,izmit birebir fizik özel ders, geometri birebir özel ders, izmit geometri özel ders, izmit teog özel ders,kocaeli teog özel ders,ders izmit birebir özel ders, geometri özel ders,izmit her dersten özel ders, izmit yahyakaptan birebir özel ders,izmit üniversite hazırlık kursu, ygs bire bir özel ders, izmit matematik özel ders, izmit yahyakaptan matematik özel ders, izmit üniversite hazırlık kursu izmit yahyakaptanda üniversite hazırlık kursu  izmit ygs yaz kampı çınar izmit özel öğretim kursu,izmit matematik yaz kampı, izmit ygs yaz kursu üniversiteye hazırlık yaz kampı izmit en iyi ygs kursu en iyi ygs kursu yahyakaptan en başarılı ygs kursu izmit te sömestri kursu hızlandırılmış ygs kursu hızlandırılmış lys kursu sömestri ygs programı sömestri kursu hızlandırılmış ygs kursu hızlandırılmış lys kursu sömestri ygs programı