Geometri Özel Ders İzmit

Sevgili öğrenciler;

Geometri Yunancada kabaca “Dünya Ölçümü” olarak bilinir ve rakamların ve mekânın özellikleriyle ilgilenir. İlk olarak hacimler, uzunlukları ve alanları ölçmek için pratik bir rehber olarak ilerletilir. Geometri önemlidir çünkü dünya farklı şekil ve mekanlardan oluşmaktadır.

Geometrinin Hayatınızdaki Önemi Nedir?

Yaşadığımız gezegen, diğer gezegenlerin çevrelediği ilginç yıldızlarla dolu bir evrendedir. Hepsi farklı şekil ve boyutlardadır. Mekanla ilgili alanlar ve içindeki şeylerin konumu, büyüklüğü ve şeklini ölçeriz.

Şekiller ve ölçüler arasındaki ilişkiyi nasıl uygulayacağımızı ve anladığımızı bildiğimiz zaman, onları günlük hayatımızda kullanmaya daha iyi hazırlanırız. Geometri bunu yapmamızda bize yardımcı olur, çünkü çizgiler, açılar, yüzeyler ve katıların ölçümleri ve ilişkileri ile nasıl başa çıkılacağı bilgisini sağlar.

Bazıları şekil ve boyutta düşünürken, diğerleri görsel yeteneklerle düşünür. Görselleştirirken bunu yapabilmek için geometri anlayışına ihtiyacımız vardır.

Birçok farklı bilimsel ve teknolojik alanlar geometri bilgisi gerektirir. Özellikle daha ileri ve uzmanlaşmış çalışma alanlarında, Geometri kullanımı ve bilgisi esastır.

Geometri, beyninizin her iki tarafını bir araya getirmenize yardımcı olur. Başka bir deyişle, sadece sol beyin düşünürü değil, aynı zamanda sağ beyin düşünürü olun. Sol beyin daha mantıklı, teknik alandır, oysa sağ beyin görselleştiren ve sanatçının yaratıcı ilham kaynağını aldığı kısımdır. Pek çok insan bu iki kişiyi birbirine bağlayıp birlikte çalışma yeteneğine sahip değil. Geometri bunu yapmanıza yardımcı olacaktır.

Geometri kullanılmadan sade kalan fikir ve hayaller kıymeti olmazdı. İlginç şekil ve büyüklükte binalar tasarlayan mimarlar geometri bilgisini kullanarak planlar yaparlar. Bugün mimarlar düşüncelerinde çok orijinal eserler ortaya koyarlar.

Üç boyutlu düşünmenin temeli geometriden kaynaklanır. Üçgenlerin ve diğer şekillerin kullanımı bunu güçlü bir şekilde etkiler. Televizyon alanında, filmler ve hatta bulmaca ya da kitap gibi küçük şeyler, geometriden etkilenir.

Geometri, öğrencilerin somut materyalleri ve etkinlikleri kullanmaları için iyi bir eğitim alanıdır. Bu aynı deneyler şimdi yaşamın ilerleyen saatlerinde basamak haline gelecektir. Sizi akıcı bir uyum içinde birçok farklı malzeme ve doku türünü birlikte kullanmaya hazırlar.

Geometri bilimini öğrendiğinizde aynı zamanda mantıklı düşünmeyi de öğrenirsiniz. Her şey kolay ve anlaşılır olmadığı için bu, günlük yaşamda çok önemlidir. Mantıksal olarak düşünürken birçok zor problem silinebilir ve basit çözümler bulunabilir. Mantıksal olarak düşünmek, Geometride öğrendiğiniz bir şeydir.

Hayatınızda Geometri kullanmanın öneminin şok edici gerçekliğini görebiliyor musunuz? Düşünmeden bile, matematik dersinde öğrendiğiniz kavramları kullanıyorsunuz. Televizyon izlerken ya da çizim yaparken, günlük hayatınızın bir parçasıdır.

 

Geometri Dersi Nasıl Çalışılmalıdır?

Pek çok öğrenci geometri sorularını karmaşık ve zor olduğunu düşünür. Sorulan sorular dikkatle incelendiğinde verilen bütün bilgiler değerlendirildiğinde çözüme kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Geometride en önemli olan şey soruda istenilen özelliği görebilmektir. Bir soruyu çözmek için o soruda verilen bilgiler yeterlidir. Bu bilgiler niçin verildi, hangi özelliği kullanabilirim gibi sorular sorarak sonuca ulaşılabilir. Mesela; Soruda Açılar la ilgili soru sorulmuşsa, açılarla ilgili bilgiler hatırlanmalı ve “Acaba neden açılar verildi?” diye düşünülmelidir.

Geometri çalışırken temel bilgileri çok dikkatli bir şekilde öğrenmelisiniz.  Sonra örnekleri incelemeli ve çözümü verilmiş soruları çözümüne bakmadan yapmalı daha sonra karşılaştırarak varsa hatalarınızı gidermeye çalışmalısınız. Çözüme baktığınız halde soruyu anlamadıysanız bir bilenden çözüm mantığın öğreninceye kadar uğraşın.

Geometri konuları birbirini takip eden konu sıralaması bozulmadan ve konular atlanılmadan diğer konuya geçerek ders çalışılmalıdır.

Geometride konu çok iyi kavranmalı, yorum yapabilecek düzeye ulaşılmalı ve çok soru çözülmelidir.

Niçin Bizi Tercih Etmelisiniz?

  • İzmit etüt merkezimizde geometri özel derslerimizle uzman öğretmenlerimizle siz öğrencilerimizin başarısına katkıda bulunmak istiyoruz.
  • İzmit üniversiteye hazırlık kurslarımızla geometri özel derslerimizle sizlere katkı sağlamak istiyoruz.
  • Geometri özel derslerimize katılım sağlamanız zamandan ve bilgiden kazançlı olmanıza vesile olur.
  • Kocaeli Geometri özel derslerimize sessiz bir ev sakinliğinde katılımınızı bekliyoruz.